Sumi-e japoniško tušo technika
- aistekairioniene
- 2024-12-16
- 2 min. skaitymo
Tiek Kinijos tiek Japonijos kultūroje meno kūriniai, atlikti tušo technika yra labai populiarūs. Pirmiausia, dėl to,kad čia gimė pati priemonė, t.y. tušas. Tiesa, visuomet gana sunku nustatyti, kur ir kas atsiranda pirmiau - tikslių duomenų nėra ir dažnai Kinijos bei Japonijo kultūros yra sutapatinamos, nors tikliau būtų pasakyti, kad jos susiję ir persipynę. Taip pat, tai paprasta priemonė, kadangi jai nereikia jokių papildomų elementų, kaip pvz. skiediklis, tam tikras patalpos mikroklimatas ir pan.
Darbui galima rinktis tiek įmantrų rankų darbo popierių, tiek ir šalto presavimo fabrikinį.

Sumi-e technika yra unikali tuo, kad tai nėra vien tik meno kūrinio atlikimo būdas, o galbūt netgi daugiau meditatyvinis procesas. Jis nereikalauja gilaus technikos išmanymo ar specialaus išsilavinimo, kaip pvz, aliejinė tapyba, norint išmėginti šią techniką. Kaip ir tapyboje, taip ir darbuose su tušu sunku pakartoti tokį patį potėpį du kartus, o ir iš patirties galiu pasakyti, kad tiesiog neįmanoma. Pirmiausia, tai proklauso nuo teptuką vedžiojančios rankos emocijos, judelių plastiškumo ir kitaip tariant to "čia ir dabar" momento.

Senovėje šia technika buvo piešiami gamtos, augalų motyvai, kadangi potėpis yra labi organiškas, lengvas. Tokiu būdu, nesunkiai galima perteikti augalo virpesius ar rytietiškos natūros trapumą, linijų lengvumą. Galima stebėti, kaip šia technika atliekant darbų seriją keičiasi emocija, paveikslo nuotaika. Čia naudojamas ilgo, natūralaus plauko, minkštas, kaligrafinis teptukas. Tušas skiedžiamas vandeniu, todėl didinant ar mažinant vandens kiekį galima išgauti galybę pilkos ir juodos spalvos pustonių, kurie atrodo judantys, gyvi ir visuomet unikalūs, vienetiniai.
Sumi-e technika atlikti darbai yra ilgaamžiai ir dekoratyvūs, interjere puikiai žiūrisi tiek po vieną, tiek ir serijomis. Puikiai papildo minimalistinį, monochromišką interjerą, kuriame dominuoja aiškios linijos, metalas ir medžio detalės.

Comments